Rådgivning och beställning: 018-25 85 30

Hur använder jag DermaSilk?

DermaSilk är enkelt att använda:

  • Smörj in huden och låt krämen torka in
  • Sätt på dig DermaSilk

DermaSilk används tillsammans med mjukgörare och eventuell kortisonbehandling. DermaSilk förbättrar din nuvarande eksembehandling.

Om du använder mjukgörande krämer eller kortisonsalvor ska du vänta tills att krämen har absorberats av huden innan du använder DermaSilk.

Ju mer du använder DermaSilk, desto bättre effekt får du. Du kan använda DermaSilk bara på natten eller på natten och dagen.

 
Logo DermaSilk

Citat i media

"Ett icke-medikamentellt alternativ till lokal steroidbehandling, som uppskattas inte minst av föräldrar till barn med svåra eksem, är underkläder och nattkläder av ett specialvävt silkesmaterial, DermaSilk."
Läkemedelsboken 2011-2012, Läkemedelsverket

"Behandlingen lindrade barnens eksem signifikant och ingen signifikant skillnad kunde observeras mellan de kroppsdelar som behandlats med kortison och de som behandlats med DermaSilk. "
Läkartidningen

"Fördelarna med [DermaSilk] är många, tycker Lovisa och Ann-Marie. Perioderna då Lovisa inte behöver smörjas med kortisonsalva har blivit mycket längre och numera river sig Lovisa sällan i sömnen, vilket har gjort nätterna lugnare."
Astma och Allergiförbundets Allergia, nr. 1 2007

”Nu var ju hans eksem väldigt aggressiva. Det blev sådan stor skillnad på kort tid.” Svarar Måns mamma.
Fråga Doktorn på SVT

Fler citat